Zmarł ks. Edward Wal – były misjonarz w Peru

24.10.2018

Uroczystości pogrzebowe w Stanach Zjednoczonych rozpoczną się w środę o godz. 19.00 wprowadzeniem ciała ks. Edwarda do parafialnego kościoła.

W czwartek o godz. 11.00 mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył miejscowy biskup Gregory Parkes.

Ciało zmarłego ks. Edwarda będzie sprowadzone do Polski i pogrzebane na cmentarzu w rodzinnych Zagórzanach.

 

Ks. Edward Wal urodził się 24 września 1954 r. w Zagórzanach k. Gorlic. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej. Jako szkołę średnią ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bieczu, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 24 maja 1979 roku. Jako neoprezbiter podjął posługę w Radomyślu Wielkim (1979-1982). Kolejne etapy jego pracy duszpasterskiej to: Laskowa (1982-1984) , Łężkowice (1984- 1985), Radłów (1985-1989) i Podegrodzie (1989-1991).

Po dwunastu latach posługi kapłańskiej w diecezji tarnowskiej, pod koniec sierpnia 1991 roku udał się do Peru, będąc jednym z dwóch pierwszych prezbiterów tarnowskich posłanych do tego kraju przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego. Ich wyjazd na pracę misyjną do Peru nastąpił świadomie, dokładnie dwa tygodnie po zamordowaniu naszych polskich misjonarzy, wśród których był bł. o. Zbigniew Strzałkowski.

W kraju Inków, po przygotowaniu językowym w stolicy kraju Limie, podjął swą pracę misyjną w styczniu 1992 roku w małym miasteczku Huando. Liczyło ono ok. 1,5 tys. mieszkańców, choć do kościoła uczęszczało tylko ok. 100 osób. W obszar parafii wchodziły również inne miasteczka (Izcuchaca i Moya) oraz około 150 wiosek. Na miejscu ks. Wal rozbudował plebanię. Proboszczując tam przez ponad 5 lat wybudował Centrum Pastoralne (służy ono do dzisiaj zwłaszcza weekendowym spotkaniom ewangelizacyjnym dla młodych). Obecność księży tarnowskich skończyła się w Huando wraz z opuszczeniem tego miasteczka przez ks. Edwarda w maju 1997 roku. W marcu 2013 roku powrócili tam księża z diecezji: ks. Wiesław Tworzydło i ks. Grzegorz Łukasik.

Po zakończeniu pracy w Peru ks. Edward był duszpasterzem w Stanach Zjednoczonych w diecezji St. Petersburg, do której został inkardynowany w 2000 roku. Zmarł w miejscowym szpitalu.

Wydawca, Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tadeusz Bąk
play
Słowo za słowo(NS) - Tadeusz Królczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN