Zmarł ks. Leszek Pach

31.12.2018

Śp. ks. Leszek Pach – duszpasterz w Hiszpanii i misjonarz w Boliwii w latach 2001- 2008. Informacje na temat pogrzebu będą podane w późniejszym terminie.

Krzyż misyjny ks. Leszek Pach otrzymał w swojej rodzinnej parafii Słopnice Górne w 2000 roku. Został wtedy uroczyście posłany na pracę misyjną przez biskupa Jana Styrnę.

Ks. Leszek Pach posługiwał w dwóch parafiach. Oprócz samego Omereque obsługiwał 27 wiosek, zamieszkiwanych przez około 5 tys. ludzi. Na całym tym terenie nie było ani jednej drogi asfaltowej. Do większości wiosek w porze suchej ks. Leszek docierał korytami rzek. Najwięcej czasu pochłaniała ks. Leszkowi właśnie praca w wioskach, gdzie  przygotowywał do sakramentów, sprawował je, uczył katechizmu, rozmawiał z wiernymi.

Ks. Leszek w parafii Omereque zapoczątkował kult Miłosierdzia Bożego. Przywiózł z Polski relikwie św. Faustyny, a ludzi nauczył odmawiać koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Śp. ks. Leszek jako misjonarz cieszył się również wielkim zaufaniem u ludzi. Któregoś dnia chłopi złapali chłopaka, który chciał coś ukraść. Na rynku, ich  zwyczajem, przywiązali go do drzewa, mieli go polać benzyną i podpalić. Kiedy pojawił się ks. Leszek i porozmawiał z nimi, zmienili zdanie. Postanowili powiadomić policję i oddać chłopca w jej ręce.

Dzięki ks. Leszkowi kolędnicy tarnowscy z okresu Bożego Narodzenia 2004 r. zostawili swój ślad w Omereque. On zaś w internacie, znajdującym się na terenie tej parafii, zorganizował pomoc duchową i materialną dla około 200 dzieci będących w najtrudniejszej sytuacji.

W Mataral, miejscowości leżącej na terenie parafii Omereque, pracują siostry służebniczki dębickie. Ks. Leszek troszczył się również o ich wspólnotę, o internat, który prowadzą dla dzieci i młodzieży. Siostry tego zgromadzenia, zarówno Polki, jak i Boliwijki, bardzo doceniały osobę ks. Leszka jako duszpasterza i misjonarza będącego blisko człowieka.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN