Zmarł ks. Prałat Stanisław Gurgul, wieloletni proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Miał 94 lata.

18.04.2021

– Ze smutkiem informujemy, że dziś w niedzielę 18 kwietnia 2021 r. o godz. 0.30 zmarł nasz Drogi i Kochany ks. Prałat Stanisław Gurgul. Polecajmy Go w naszej modlitwie – czytamy na stronie parafii.

To właśnie ks. Stanisław Gurgul był budowniczym kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej.

W rozmowach z RDN wiele razy podkreślał, że ponad wszystko ceni wspólnotę w parafii, dlatego często do ołtarza zapraszał wiernych, prowadząc wręcz za rękę dzieci i dorosłych, angażował ich m.in. do czytania Słowa Bożego.

– Bardzo to cenię. Przykładam wielką wagę do aktywności ludzi i cieszę się bardzo, że oni bez problemu idą do ołtarza i jeszcze prowadzą dzieci do pulpitu. Bardzo dziękuje za to zrozumienie. Dziękuję Bogu i tym, którzy przykładają do tego rękę – mówił ks. Stanisław Gurgul w rozmowie z RDN.

Ks. prałat Stanisław Gurgul urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Maturę zdał w 1948 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii.

Podczas studiów w jezuickim Instytucie Katechetyczno-Pastoralnym “Lumen vitae” w Brukseli, zachwycił się stylem duszpasterstwa, które tam zobaczył. Po powrocie do diecezji otrzymał zadanie utworzenia parafii i budowy kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej. Funkcję proboszcza pełnił do 1998 roku. Był cenionym kapłanem przez kolejne pokolenia wiernych.

Hasłem Jego życia kapłańskiego były słowa “Niech będzie Bóg uwielbiony”.

Posłuchaj:
ks. Stanisław Gurgul
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN