Zmarł śp. Ks. kanonik Franciszek Hanek

08.12.2021

7 grudnia 2021 roku, w wieku 100 lat życia, w 70. roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. kanonik Franciszek Hanek, kapłan Archidiecezji Wrocławskiej – emerytowany proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach (Archidiecezja Wrocławska) oraz rezydent w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 12 grudnia (niedziela) o godz. 14.00 w Bazylice Mniejszej w Mielcu, a następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Kapłan urodził się 23 lipca 1921 roku w Mielcu jako syn Stanisława i Julii z domu Krużel. W 1939 roku pracował w zakładach lotniczych WSK Mielec, które podczas wojny przejęli Niemcy. Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej. W tym czasie należał także do oddziału partyzanckiego ‘Jędrusie’, w którym pełnił funkcję łącznika i instruktora broni. W 1945 roku złożył egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, po czym, przez dwa lata, studiował psychologię i filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1947 rozpoczął studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie po ich ukończeniu przyjął święcenia kapłańskie 3 czerwca 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu.

Jako wikariusz pracował w jednej z parafii w Bolesławcu (1951-1953) oraz w parafii pw. św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu (1953). Urząd proboszcza pełnił w następujących parafiach: Szewce – św. Anny (1953-1956), Łosiów – św. Jana Chrzciciela (1956-1971) oraz Kostomłoty – Podwyższenia Krzyża Świętego (1971-1996). W roku 1996 przeszedł na emeryturę i zamieszkała w charakterze rezydenta w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu.
W roku 2021 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN