Zmarł śp. ks. Stanisław Ryba – emerytowany proboszcz parafii w Sędziszowie Małopolskim

16.10.2020

Zmarł śp. ks. mgr lic. Stanisław Ryba – emerytowany proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Sędziszowie Małopolskim, emeryt w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Pilźnie w poniedziałek, 19 października o godz. 13.00, a następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. mgr lic. Stanisław Ryba urodził się 29 czerwca 1940 roku w Lipinach, jako syn Stanisława i Eleonory z domu Micek. Egzamin dojrzałości złożył w 1959 roku w Pilźnie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 27 czerwca 1965 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Nowa Jastrząbka, Tarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dębica i Tarnów – Matki Bożej Szkaplerznej.

W latach 1981 – 1987 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Tylmanowej. W latach 1987 – 2010 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Sędziszowie Małopolskim, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto pełnił urząd dziekana dekanatu Sędziszów. W marcu 1992 roku został inkardynowany do diecezji rzeszowskiej. Od 2016 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W dniu 20 lutego 2018 roku został inkardynowany do diecezji tarnowskiej.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości.

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN