Zmiany w przygotowaniu do bierzmowania

30.08.2018

Dwa lata a nie trzy będą trwały przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji tarnowskiej. Zmiany wchodzą od września.

– Wsłuchaliśmy się m.in. w głosy wiernych i katechetów, bo synodalne postulaty dotyczą również bierzmowania – mówi ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. – Do Wydziału Katechetycznego spływały różne opinie, sugestie czy też krytyczne uwagi od świeckich i kapłanów i to na pewno też miało wpływ. Wiek dzieci w klasie szóstej w porównaniu do gimnazjum obniżył się o rok, a to na tym etapie rozwojowym jest bardzo dużo – uzasadnia ks. Tomasz Lelito.

Przygotowania do tego sakramentu rozpoczną się w klasie siódmej, a nie w szóstej. Pierwszy rok to głównie przygotowania w szkole do egzaminu z wiedzy religijnej. W parafiach kandydaci i ich rodziny będą zapraszani do udziału w nabożeństwach.

– Zasadnicze przygotowanie będzie w klasie ósmej – dodaje ks. Lelito. – W szkole będziemy się starali przeprowadzić katechezy, które będą odpowiednikiem spotkania w grupach, które wcześniej były w parafii i które wprowadzą w takie duchowe przeżycie celebracji w parafii. Więc godzina katechezy w szkole i celebracja w parafii i to przez siedem miesięcy do bierzmowania. Bezpośrednio przed bierzmowaniem kandydaci i rodzice, rodziny będą zaproszeni do udziału w triduum przed sakramentem bierzmowania – podkreśla.

Kapłani, z którymi rozmawialiśmy podczas Odpraw Katechetycznych mówią, że zmiany są dobre. -Trzyletnie przygotowanie było dla młodych męczące – takie doświadczenia ma katecheta, redemptorysta o. Paweł Zyskowski. – Dla młodych to jest za długo i patrzą na to jak na zło konieczne, a tego nie chcemy. Chcemy bardziej uświadomić młodych w ich wierze, w ich postępowaniu, w tym co należy robić dobrze i jak patrzeć na Kościół. Dobry program do bierzmowania spowoduje, że młodzi mogą złapać bakcyla i chcieć się zaangażować w parafii – dodaje.

Ponadto jest nowy katechizm dla kandydatów do bierzmowania. Dzienniczki też będą, tylko w innej formie. To księża zdecydują czy będą one prowadzone, zwłaszcza w dużych parafiach. Jest bowiem zalecenie, że jeśli grupa dzieci jest mała, to nie trzeba wprowadzać dzienniczków.

W piątek w Tarnowie ciąg dalszy Odpraw Katechetycznych. Będą wykłady, a także informacje przed nowym rokiem szkolnym.

Posłuchaj:
ks. Tomasz Lelito
o. Paweł Zyskowski
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN