Co zrobić, by świętowanie niedzieli nie kończyło się na Mszy świętej?

24.01.2019

Niedziela, jako główne wydarzenie ewangelizacyjne w parafii – to główny temat tegorocznych kongregacji duszpasterskich. – Świętowanie w niedzielę, nie może zakończyć się na Mszy święte – przekonywał biskup tarnowski Andrzej Jeż. Duchowni z całej diecezji spotkali się w parafii świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.

Ze statystyk wynika, że około 600 tysięcy wiernych z diecezji tarnowskiej uczestniczy co tydzień w niedzielnej eucharystii i jest to 71 procent wszystkich wiernych.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż przekonuje, że świętowanie niedzieli nie może zakończyć się jedynie na Mszy świętej. – Zależy nam na tym, żeby stworzyć przestrzeń do świętowania w gronie rodziny i najbliższych poza kościołem. Może być to przeżywanie spotkań świeckich, spotkań rodzinnych, religijnych czy patriotycznych. To jest pełna paleta wydarzeń, które mają scementować życie rodzinne. 

Na spotkaniu przedstawiono również postulaty parafialnych zespołów synodalnych związane ze świętowaniem niedzieli. Wierni podkreślają przede wszystkim znaczenie parafii, która powinna być rodziną rodzin. Według nich należy się też skupić na jeszcze większym pokazaniu znaczenia Eucharystii.

– Pojawiało się wiele wniosków, żeby tłumaczyć i wyjaśniać, co oznaczają poszczególne części Eucharystii i wrócić na przykład do krótkich komentarzy lub przeprowadzać katechezy w tym temacie –  wyjaśnia Agnieszka Juszczyk z sekretariatu V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Podczas spotkania swój wykład wygłosił ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Jego zdaniem trzeba się skupić na tym, by świętowanie niedzieli nie ograniczało się tylko do godziny spędzonej na  Mszy świętej. – Mamy różne pomysły. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na jakość celebracji eucharystycznej oraz na samą homilię i muzykę. Nowymi pomysłami jest stworzenie kawiarenek parafialnych czy organizacja popołudniowych spotkań lub warsztatów dla rodzin ze spędzania wolnego czasu. 

Problemem, na który uwagę zwracają duchowni jest również ewangelizacja osób, które do kościoła nie chodzą. – Takich ludzi nie brakuje i chyba nie ma rodziny, gdzie nie ma takiej osoby. Wszyscy zastanawiamy się co zrobić, żeby było lepiej. Wszystkim zależy na tym, aby przyciągać ludzi do kościoła. Nie jest to łatwe, ale nie poddajemy się – podkreśla ks. dr Rafał Wierzchanowski, oficjał Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

Spotkanie tradycyjnie zakończyło się słowem skierowanym przed biskupa Andrzej Jeż do wszystkich kapłanów.

W piątek (25.01) dalsza część kongregacji duszpasterskich. Duchowni spotkają się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

 

Posłuchaj:
ks. Michał Dąbrówka
bp. Andrzej Jeż
Agnieszka Juszczyk
ks. Rafał Wierzchanowski
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN