Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał, czyli maluchy uczą się poprawnego zachowania na drodze

14.10.2018

Fachowcy mówią – im szybciej, tym lepiej.

Kilkuset uczniów i przedszkolaków bierze udział w specjalnym festynie zorganizowanym przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Ryglicach.

Maluchy uczą się też zasad udzielania pierwszej pomocy.

Okazuje się, że kilkulatkowie niejednego dorosłego mogłyby zaskoczyć wiedzą i zawstydzić.

– Trzeba zawsze sprawdzić z lewej i z prawej strony, czy nie jadą auta. Człowiek myśli, że samochód jedzie powoli, a on jedzie szybko i może kogoś przejechać. – Trzeba trzy razy się rozejrzeć, z jednej strony i z drugiej. Jak jest czerwone światło, to stoimy. – Żeby udzielić pomocy, trzeba zadzwonić pod numer 112, opisać, np. że ktoś złamał nogę, trzeba zrobić sztuczne oddychanie. Są dwie minuty, żeby uratować człowieka – tłumaczą najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego.

Gorzej od zasad bezpieczeństwa jest z noszeniem odblasków wśród dzieci. Mimo wielu akcji dzieci same przyznają, że nierzadko noszą je, ale… w plecaku. – Mama mi gdzieś schowała odblask. Odblaski są potrzebne, żeby kierowca lepiej widział ludzi. – Odblaski chowam do plecaka, bo o nich zapominam, mama też zapomina. – Odblaski są ważne, jutro już je przyniosę. – Odblaski mam w plecaku, bo mi się zapomina, żeby je ubierać. Poprawię się – przyznają maluchy.

Akcję bezpiecznego zachowania dla najmłodszych zorganizował Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Wcześniej podobne spotkania, którym patronuje wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, odbyły się w Tarnowie oraz w Ciężkowicach.

Posłuchaj:
Dzieci
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN