IO Tokio: Srebro polskich kajakarek!

03.08.2021

Polskie kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska wywalczyły srebrny medal w konkurencji K2 na 500 metrów. Najlepsze okazały się Nowozelandki, które w finale pobiły rekord świata. 

Polska osada od początku ruszyła pewnie i przez cały czas trwania wyścigu utrzymywała się w czołówce. W połowie dystansu zajmowała drugą pozycję, ale im bliżej mety, coraz groźniejsze stawały się Węgierki i Białorusinki. Polki zdołały jednak odeprzeć ataki rywalek i wytrzymały narzucone przez siebie tempo, ostatecznie sięgając po srebrny krążek.

To wielki sukces przede wszystkim dla debiutującej na olimpijskim turnieju Anny Puławskiej. Karolina Naja ma już na swoim koncie dwa brązowe medale zdobyte w duecie z Beata Rosolską-Mikołajczyk podczas Igrzysk w Londynie w 2012r. i w Rio de Janeiro przed pięcioma laty.

Srebro kajakarek jest trzecim medalem dla polskiej reprezentacji w Tokio. Wcześniej także po srebrny medal sięgnęły wioślarki – czwórka podwójna w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Złoto wywalczyła natomiast sztafeta mieszana 4×400 metrów w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic oraz Kajetan Duszyński.

Bardzo blisko medalu na torze kajakarskim była Marta Walczykiewicz. Wicemistrzyni olimpijska z Rio zajęła 4. miejsce w wyścigu na 200m, tracąc do brązowego medalu 0,24s.

To jednak nie koniec olimpijskich emocji z udziałem polskich reprezentantów. Przed nami finał rywalizacji w skoku o tyczce. Jednym z faworytów będzie rekordzista Polski i medalista mistrzostw świata Piotr Lisek.

O brązowy medal w zapasach w kategorii 97 kg powalczy Tadeusz Michalik. Rywalem Polaka będzie Węgier Alex Gergo Szoke.

Murowaną kandydatką do złota wydaje się być Anita Włodarczyk, która w rzucie młotem będzie mieć okazję do zdobycia trzeciego złotego krążka olimpijskiego w karierze. Oprócz Włodarczyk w konkursie wystąpią też Malwina Kopron i Joanna Fiodorow.

Ćwierćfinałowy mecz rozegrają siatkarze. Polacy zmierzą się dziś z Francuzami i jeśli zdołają pokonać Trójkolorowych, staną przed szansą wywalczenia pierwszego od 45 lat medalu olimpijskiego w siatkówce dla naszego kraju.

Karol Garncarz, Gabriela Koziara, fot. Leszek Szymański /PAP
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN