Mielczanin został Mistrzem Europy!

17.07.2021

Dawid Piłat, zawodnik Stali Mielec, został Mistrzem Europy U20 w rzucie młotem z nowym rekordem Polski 79.59.

Podopieczny trenera Ryszarda Jakubowskiego start w finale rozpoczął od rzutu na odległość 76.90 m. Kolejne dwie próby spalił. Czwarta próba poleciała na odległość 75.94 m. Przy piątym podejściu rzucił młot na odległość 79.20 m. Złoty krążek przyniosła mu ostatnia – szósta – próba. Wówczas posłał młot aż na 79.59 m. Tym samym pobił rekord Polski.

– To jest niesamowite uczucie. Ten rzut był z bajki. Jestem dumny z tego co zrobiłem, że tak daleko rzuciłem i w końcu stanąłem na pierwszym miejscu. Wierzyłem, że mogę pokonać zawodnika z Niemiec, także po tym, gdy wykonał najdalszy rzut w konkursie. Bardziej mnie to mobilizowało, napędzało do rzucenia dalej. Wiedziałem na co mnie stać, że jestem dobrze przygotowany, że ten sezon należy do mnie. Czułem, że mogę to zrobić. Uczucie po zwycięstwie jest nie z tej ziemi –  powiedział nowy Mistrz Europy U20.

Drugie miejsce wywalczył Niemiec Merlin Hummel, który posłał młot na odległość 79.32 m. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Jean Baptiste Bruxelle z wynikiem 77.90 m.

Dawid Piłat urodził się w 2002 roku. Od początku kariery reprezentuje barwy LKS Stali Mielec. Jest dopiero trzecim Polakiem w historii, który został mistrzem Europy juniorów w rzucie młotem. Wcześniej dokonali tego jedynie Szymon Ziółkowski (w 1995 roku) i Maciej Pałyszko (w 1997 roku).

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN