Piłkarze Unii Tarnów przeniosą się na inny stadion?

09.05.2022

Dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów Tomasz Matyjewicz w audycji Strefa Sportu mówił, że piłkarskie ‘Jaskółki’ chciałyby wykorzystać fakt remontu stadionu lekkoatletycznego w Mościcach na Igrzyska Europejskie 2023 i po tej imprezie przenieść się na ten obiekt.

– Naszym marzeniem jest to, aby boisko lekkoatletyczne, z nową podgrzewaną murawą, było obiektem meczowym i treningowym pierwszej drużyny. To wówczas byłby nasz nowy ‘dom’. Widziałem plany tego, co ma tam powstać i jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego i będziemy mogli z tego stadionu korzystać, to byłby to dla nas bardzo duży ‘kop’ do przodu. A na Stadionie Miejskim, gdzie wydaliśmy setki tysięcy złotych na poprawę stanu murawy, chcielibyśmy, by mecze rozgrywały nasze drużyny młodzieżowe.

Czy w 2023 roku nastąpi ‘rozwód’ piłkarskiej i żużlowej Unii Tarnów, które do tej pory egzystują na tym samym stadionie? Wiele na to wskazuje.

Do tej pory, już od kilkunastu lat, ma miejsce dzielenie się stadionem między piłkarzy a żużlowców i każda ze stron, chcąc nie chcąc, musi iść na pewne ustępstwa.

Tomasz Matyjewicz podkreśla, że obie sekcje chcą współpracować, jednak czasem jest to niemożliwe.

– Chcemy współpracować nie przeszkadzając sobie wzajemnie, co jest dużym krokiem do przodu, natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że egzystencja na jednym stadionie żużla i piłki nożnej jest bardzo trudna. Pomimo szczerych chęci z obu stron, czasami kolizja terminów jest nieunikniona. Czasem żużel jest uzależniony od transmisji telewizyjnych. Jeżeli nam się uda awansować do II ligi, gdzie transmisje również są realizowane, to tak samo będziemy tym obligowani.

W związku z tym przedstawiciele piłkarskiej Unii już monitują sytuację i czekają na rozwój wydarzeń. Samo przejście na stadion lekkoatletyczny nie będzie jednak prosty. Na to będzie musiał wydać zgodę Urząd Miasta Tarnowa, który na razie jest na etapie negocjacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki możliwości udostępniania stadionu podmiotom trzecim, w tym m.in. Unii.

Przypomnijmy, ministerstwo na remont stadionu ma przeznaczyć 20 milionów złotych z kolei miasto dołoży brakujące 4 miliony. Wykonawca będzie miał rok na przeprowadzenie remontu obiektu i przygotowanie go do Igrzysk Europejskich. Zgodnie z planami, będzie wyposażone w podgrzewaną murawę, spełniającą warunki do I ligi piłkarskiej. Na stadionie ma powstać także trybuna na 1000 miejsc. Dodatkowo zmodernizowane zostanie zaplecze obiektu.

Podczas Igrzysk Europejskich 2023 stadion lekkoatletyczny ma być centrum sportów piaskowych. To tam planowane jest rozegranie piłki nożnej plażowej, siatkówki plażowej oraz piłki ręcznej na piasku.

Całej rozmowy z Tomaszem Matyjewiczem posłuchacie tutaj:

Strefa Sportu – odc. 31 – Tomasz Matyjewicz

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN